11 Faktů o parfémech a toaletních vodách

Vybíráte parfém či toaletní vodu a nevíte si rady? Možná by vás mohlo zajímat těchto 11 faktů, které jsme pro vás vybrali. Některé jsou všeobecně známé, jiné zase pro někoho úplnou novinkou. Věděli jste např, že existuje studie, která prokazuje, že díky vůni grapefruitu vás bude okolí vnímat jako štíhlejší?

 

1. Traduje se, že bychom při testování jednotlivých vůní měli "vyčistit" náš čich přičichnutím ke kávě. Tento zažitý zvyk ovšem není nejideálnější volbou, jelikož se náš čich spíše unaví. Namísto toho doporučujeme vyzkoušet minimálně 4 různé vůně a následně nechat čichové receptory odpočinout.

 

2. Parfém a sluneční paprsky nejsou kamarádi. Zkontrolujte, zda místa kam obvykle ukládáte své parfémy nejsou vystaveny slunečnímu záření. Ideálně je skladovat v temném prostředí.

 

3. Parfémy by měly být uchovávány na temném, suchém a chladném místě. Takovým místem rozhodně není koupelna kde je proměnlivá vlhkost a teplota, které mohou parfém pokazit během několika týdnů!

 

4. Po nanesení parfému na dané místo nesahejte. Podráždíte tak pokožku a urychlíte proces odpařování parfému, čímž zkrátíte dojem prvního tónu.

 

5. Při koupi byste měli parfém vždy testovat dvakrát. Poprvé na papírovém, testovacím proužku a podruhé na vlastní kůži. Dnešní parfuméři již vyrábějí parfémy takovým způsobem, díky kterému můžete vůni identifikovat v obou případech.

 

6. Rozdělení parfémů na dámské a pánské je relativně novým konceptem. Po staletí se dámy i pánové voněli stejnou vůní. V arabských zemích to takto funguje dodnes.

 

7. Chladná a suchá pokožka vůni dostatečně neudrží. Chcete-li prodloužit intenzitu vůně, pravidelně vlhčete místa na která jste aplikovali parfém.

 

8. Vůně grapefruitu pocitově zeštíhluje. Výzkumy prokazují, že lidé vonící po grapefruitech (např. LR parfém Classic Valencia nebo LR parfém Classic Boston), se zdají svému okolí o několik kilogramů lehčí. Také Bruce Willis vzal ve své vůni tento aspekt v potaz. Grapefruit je jednou ze složek špičkové vůně LR parfém Bruce Willis Eau de Parfume.

 

9. Lehké vůně jarních květin vám zdánlivě odečtou léta. Konvalinky, pivoňky, magnólie i frézie navozují dojem mládí a svěžesti. Právě taková je třeba dámská vůně Santorini.

 

10. Hormonální výkyvy ovlivňují vnímání vůně. Může se totiž stát, že vůně, která vám v pondělí nevoněla, vám v pátek vonět bude.

 

11. Je úplně normální, že po nějaké době už vlastní parfém neucítíte. Jde o běžnou věc. Po čase jste si na ní prostě “zvykli”. Pozor si dejte hlavně u svého okolí, které může vůni vnímat jako velmi intenzivní, když to přeženete s množstvím. Najděte si několik vůni, abyste je mohli obměňovat dle počasí, ročního období, nálady či příležitosti.

Přečtěte si také článek Proč si vybrat LR parfém.